A {black} 100+04">Kiedy można usunąć wspólnika ze spółki
A {black} 100+04">Kiedy można usunąć wspólnika ze spółki
: Kodeks spółek handlowych mówi, że z "ważnych przyczyn dotyczących danego wspólnika" sąd może orzec jego wyłączenie ze spółki. Jest to jednak bardzo ogólne pojęcie.
Stanisław Sołtysiński: W doktrynie przeważa trafny pogląd, że przyczyna wyłączenia musi leżeć po stronie wspólnika. Musi być ona ważna (istotna) z punktu widzenia celów spółki. Chodzi zarówno o przyczyny zawinione (np. prowadzenie działalności konkurencyjnej lub nadużywanie prawa kontroli spółki), jak i niezawinione, lecz zagrażające interesom pozostałych wspólników i spółki (np. długotrwała choroba uniemożliwiająca uzgodnione w umowie spółki współdziałanie pozwanego wspólnika z powodami). Ważną przyczyną wyłączenia może być także blokowanie uchwał wspólników przez uporczywe niestawiennictwo na zgromadzeniach spółki (wyrok SA w Warszawie z 8 maja 2003 r., I CA 187/01, OSA 2004/9/26).
Czy można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta